Bosna i Hercegovina danas obilježava Dan nezavisnosti, prisjećajući se referenduma održanog 29. februara i 1. marta 1992. godine. Na ovom referendumu, punoljetni građani Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine glasali su o nezavisnosti zemlje. Pitanje na referendumu glasilo je: “Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda Bosne i Hercegovine – Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?”
U trenutku kada se referendum održavao, Bosna i Hercegovina je bila dio Jugoslavije koja je već bila zahvaćena političkom i etničkom nestabilnošću. U tom kontekstu, nezavisnost Bosne i Hercegovine predstavljala je važan korak ka očuvanju mira i stabilnosti unutar zemlje.
Izlaznost na referendumu bila je 63,6%, što znači da je glasalo ukupno 2.073.568 građana. Od njih, 99,7% je glasalo za nezavisnost. Ovaj rezultat je pokazao jasnu volju građana za stvaranjem suverene države. Nezavisnost su podržali uglavnom Bošnjaci i Hrvati, dok je veći broj Srba bojkotirao referendum usljed poziva Srpske demokratske stranke (SDS) da Srbi ne glasaju.
Nakon izglasavanja nezavisnosti, Bosnu i Hercegovinu priznale su mnoge zemlje svijeta, a država je nedugo zatim postala punopravni član Ujedinjenih nacija (UN) i brojnih drugih međunarodnih organizacija. Dan nezavisnosti se danas obilježava u Federaciji Bosne i Hercegovine i Brčko distriktu, dok ga Republika Srpska ne priznaje kao praznik.
Ovaj dan je prilika da se prisjetimo hrabrosti i odlučnosti građana Bosne i Hercegovine koji su se izborili za svoju nezavisnost. Također, to je i prilika da se oda počast svima onima koji su dali svoj doprinos u stvaranju suverene države.