Prema podacima dostavljenim Institutu za javno zdravstvo Srbije do 16.09.2024. godine, registrovana su 43 autohtona slučaja oboljenja od groznice Zapadnog Nila u humanoj populaciji.
Prijavljeni slučajevi su sa teritorije:
- Grada Beograda (11 slučajeva)
- Južnobanatskog (šest slučajeva)
- Južnobačkog (šest slučajeva)
- Podunavskog (pet slučajeva)
- Srednjobanatskog (tri slučaja)
- Šumadijskog (dva slučaja)
- Mačvanskog (dva slučaja)
- Zapadnobačkog (dva slučaja)
- Severnobačkog (jedan slučaj)
- Braničevskog (jedan slučaj)
- Raškog (jedan slučaj)
- Severnobanatskog (jedan slučaj)
- Kosovskog (jedan slučaj)
- Sremskog (jedan slučaj) okruga.
Prosečna starost obolelih je 59 godina.
Također, na teritoriji Mačvanskog okruga registrovan je jedan slučaj groznice Zapadnog Nila sa verovatnim mestom zaražavanja u Grčkoj.
Prenosilac Zaraze
Podsećamo, prvi slučaj groznice Zapadnog Nila u humanoj populaciji u ovoj sezoni zabeležen je 23. jula. Reč je o muškarcu starosti 80 godina sa teritorije Sarajeva.
Groznica Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komarca. Glavni vektor, odnosno prenosilac virusa Zapadnog Nila je komarac vrste Culex pipiens, koji je odomaćen i kod nas.
Sezona transmisije virusa Zapadnog Nila u Bosni i Hercegovini obično traje od juna do novembra.
Simptomi Virusa Zapadnog Nila
Ovaj virus može proći bez ikakvih simptoma, međutim, neki simptomi lako se mogu poistovetiti sa običnom prehladom, stomačnim ili virusom gripa.
Simptomi groznice Zapadnog Nila javljaju se od 3 do 14 dana nakon uboda zaraženog komarca. Oko 20% zaraženih osoba ima blagu kliničku sliku koja uključuje:
- groznicu
- glavobolju
- mučninu
- povraćanje
Ovi simptomi ponekad mogu biti praćeni otokom limfnih žlezda ili pojavom osipa na kožiudi, leđa ili stomaka. Ti simptomi obično prolaze u roku od nekoliko dana, mada su zabeleženi slučajevi kada je oboljenje trajalo i više nedelja.
Teške Komplikacije Groznice Zapadnog Nila
Kod jednog obolelog na 150 zaraženih dolazi do razvoja teške kliničke slike, odnosno neuroinvazivnog oblika bolesti. Tada se, pored glavobolje i groznice, javljaju simptomi koji ukazuju na teže oboljenje kao što su:
- ukočenost vrata
- stupor (stanje utrnulosti gotovo svih funkcija praćeno letargijom, ukočenošću i bezvoljnošću)
- dezorijentacija
- koma
- tremor
- konvulzije
- mišićna slabost
- paraliza.