Prirodne ljepote Sandzaka, nepresušan su izvor inspiracije, kako za one koji vole da uživaju u prirodi i obilasku, tako i za one koji su imali priliku da slušaje legende o tim mjestima.
A takvih predjela u Sandžaku je mnogo, i predstavljaju dio netaknute prirode, sa čime se ne može pohvaliti svaka zemlja.
Mjesto koje vjekovima ne gubi na značaju, već privlači sve veći i veći broj posjetilaca su i Ali – Pašini izvori u Gusinju, koji predstavljaju pravi biser prirode u svom netaknutom obliku!
Ali – Pašini izvori su smješteni su u masivu Prokletija, na nadmorskoj visini od 925 metara. Izviru iz brda Vezirova brada, i oni predstavljaju najveće stalno kraško vrelo u Crnoj Gori, i ovdje voda izvire na površini od preko 300 kvadratnih metara. To znači da npr.tokom ljeta, kada je najsušniji period, ovi izvori daju 1 do 1,5 kubnih metara vode u sekundi, a tokom proljeća, čak i tri puta više.
Udaljeni svega 1,5 kilometar od Gusinja, ovi izvori su svoje ime dobili po čuvenoj istorijskoj ličnosti iz 19.vijeka, Ali – Paši Šabanagiću. Naime, on je pored izvora podigao čardak, kako bi mogao da uživa u ljepoti ovih izvora, koji su zadivljujući sami po sebi!
Tokom istorije, Ali – Pašini izvori su bilo važno mjesto trgovcima i karavanima, koji su se ovdje odmarali i uživali u prirodi, na putu od Dubrovnika ka Istanbulu. I tada, pa ni sada, ovo mjesto nije izgubila na značaju, po čemu je i prepoznat, a to je da su se na obali Ali – Pašinih izvora rješavali brojni nesporaziumi, mirila zavađena, plemena, ugovarali trgovinski sporazumi…
Iako određeni predeljeli „padnu“ u zaborav sa protokom vremena, i odlukom sve više ljudi da svoje godišnje odmore provedu na primorju ili pak u inostranstvu, sa Ali – Pašinim izvorima, to nije slučaj. Iz godine u godinu, ovdje se okuplja sve veći broj ljudi, kako onih koji su navikli da uživaju u toj ljepoti i svemu što ona pruža, tako i slučajni turisti, koji istražuju nove predjele, i koji su spremni prihvatiti izazov.
Temperatura vode na Ali – Pašinim izvorima je oko nule. Međutim, to pojedincima ne smeta, da se baš ovdje okrijepe i utole svoju žeđ, i osjete prirodnu izvorsku vodu, netaknute prirode.
Ali – Pašini izvori su veoma posjećeni tokom ljetnjih mjeseci. Naime, ovaj predio je poznat po brojnim iseljenicima, koji svoje godišnje odmore provode u svm rodnom mjestu, kada iskoriste prliku da se susretnu sa svojom rodbinom i prijateljima.
Tradicionalno, svake godine, i to drugog avgusta, mještani organizuju okupljanja na Ali – Pašinim izvorima. Vašari su dio tradicije, koji se ni danas nikako ne smije zaobići. Ovaj datum – drugi avgust, izabran je 1960. godine i kao dan oslobođenja Gusinja, što daje još samo veći povod za okupljanje i slavlja.
Osim susreta sa rodbinom i prijateljima, okupljanja na Ali – Pašinim izvorima su sjajna prilika za sklapanje nekih novih poznanstava, pa čak i pronalaženje svoje „srodne duše“. Mnogi građani se odluče da upravo na ovom mjestu izgovore svoje sudbonosno „da“, i uz zvuk vode sa izvora, krenu u zajednički život…
I u ranijim tekstovima o prirodnim ljepotama Crne Gore, koje ste imali priliku da čitate na našem portalu, imali ste preporuku da upravo ta mjesta posjetite prvom sljedećom prilikom. Istu poruku imamo i ovog puta, jer zima polako „odlazi“, a ljepše vrijeme je pred nama.
Stoga, na vrijeme isplanirajte svoj godišnji odmor, i ništa ne prepuštajte slučaju, a obilazak Ali – Pašinih izvora, neka vam bude na vrhu liste prioriteta, jer kada ih jednom obiđete, poželjećete da se vratite ponovo!