Dženis Koca, doktorant iz Novog Pazara, donosi revolucionarne uvide o raku kroz istraživanje tkiva koja okružuju tumore, a njegov rad prepoznala je i Međunarodna agencija za istraživanje raka.
Novi Pazar – Dženis Koca, mladi naučnik koji trenutno pohađa doktorske studije u Francuskoj, svojim istraživanjem o peritumoralnim tkivima – tkivima koja okružuju tumor i dosad su smatrana zdravima – otvara novi pogled na razumijevanje raka. Njegova otkrića nedavno su objavljena u prestižnom naučnom časopisu Britanski časopis o raku (British Journal of Cancer – BJC), a važnost njegovih zaključaka prepoznala je i Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC).
Koca, zajedno sa svojim timom, ističe kako ova tkiva igraju ključnu ulogu u određivanju agresivnosti tumora i prognozi bolesti, što otvara nove mogućnosti u tretmanu pacijenata. “Peritumoralna tkiva na prvi pogled izgledaju zdravo, no na molekularnom nivou kriju informacije koje mogu značajno unaprijediti naše razumijevanje raka,” objašnjava Koca.
Nova saznanja o tkivima koja okružuju tumor
Tradicionalno, ova tkiva su se smatrala nevažnima za istraživanje jer nisu pokazivala znakove maligniteta. No, Koca i njegov tim ukazuju na to da promjene u njihovom genetskom materijalu ukazuju na izloženost istim kancerogenim faktorima kao i tumor.
“Otkrili smo genetičke mutacije koje ukazuju na to da su i ta tkiva pogođena procesom razvoja raka,” ističe Koca.
Ova otkrića mijenjaju dosadašnje pristupe u onkologiji i otvaraju vrata novim načinima za predviđanje toka bolesti. Istraživanja pokazuju da bi analiziranje ovih tkiva moglo biti ključ za precizniju dijagnozu i bolje ishode liječenja.
Nova terminologija – precizniji naučni diskurs
Jedan od ključnih doprinosa Kocinog istraživanja je uvođenje nove terminologije. Umjesto dosadašnjeg naziva “normalna” ili “zdrava” tkiva, Koca predlaže termin “peritumoralna tkiva”, što preciznije opisuje njihovu složenost i ulogu u procesu nastanka raka. “Naziv ‘normalna’ tkiva može dovesti pogrešnih zaključaka, dok ‘peritumoralna tkiva’ bolje opisuje njihovu specifičnost,” pojašnjava Koca.
Prema Koci, uvođenje ovog termina predstavlja značajan korak ka standardizaciji u naučnoj zajednici. Potreba za preciznijom terminologijom postala je očigledna sa napretkom OMIC tehnologija, koje otkrivaju složenije informacije o tkivima koja okružuju tumore. Peritumoralna tkiva nisu jednostavno zdrava, već pokazuju specifične molekularne promjene koje igraju važnu ulogu u širenju i progresiji raka.
Zajednička saradnja donosi prekretnicu u istraživanju raka
Ono što dodatno daje težinu ovom istraživanju je činjenica da je Koca sarađivao sa naučnicima iz različitih dijelova svijeta, uključujući partnere iz Francuske i Velike Britanije. Njihova zajednička otkrića već su izazvala veliki interes na međunarodnim konferencijama, a IARC je prepoznala njihov rad kao važan korak naprijed u istraživanju raka.
Novi put ka razvoju terapija za rak
Koca vjeruje da bi njegovo istraživanje moglo otvoriti vrata razvoju novih terapija.
“Ova tkiva mogu pružiti važne informacije o tome kako se rak širi, što će pomoći ljekarima da bolje procijene agresivnost tumora i donesu preciznije odluke o liječenju,” objašnjava on.
Posebno naglašava kako promjene u DNK i RNK sekvencama tih tkiva nude nove mogućnosti za razumijevanje procesa širenja raka.
Iako je pred njim još mnogo izazova, Koca ostaje optimističan da će njegovo istraživanje dovesti do konkretnih rezultata u borbi protiv raka.
“Svaki novi korak u istraživanju može značiti bolju budućnost za pacijente koji se bore s ovom teškom bolešću,” zaključuje.