U velikom broju škola u Srbiji danas nema nastave ili je skraćena, a organizovani su i masovni protesti na trgovima i ispred školskih uprava nakon što reprezentativni sindikati prosvetnih radnika nisu prihvatili predlog Vlade o povećanju plata od januara za 12 odsto. Iz sindikata ističu da plate nisu jedini razlog nezadovoljstva, već da je reč o problemima u celokupnom obrazovanju, a pogotovo onim koji se tiču njihove bezbednosti.
Prosvetni radnici poručili su da će, ako njihovi zajtevi ne budu ispunjeni 2. oktobra ponovo stupiti u štrajk. „Ovo je naš krik, dosta je bilo“, poručila je Snežana Romandić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije za N1 po završetku protesta u Beogradu.
Okupljanje je trajalo oko sat vremena, a prosvetni radnici su iz parka Manjež izašli na ulicu i blokirali saobraćaj. Blokada je trajala 20-tak minuta u Nemanjinoj ulici, ispred zgrade Ministarstva prosvete. Istovremeno, protestni skupovi održani su u Novom Sadu, Nišu, Valjevu, Šapcu, Kragujevcu…
Romandić je rekla da je prema procenama sindikata u Beogradu u štrajku učestvovalo oko 70 odsto škola.
„U pitanju je dobar odziv kolega koji su prepoznali da nešto mora da se menja. Ovaj protest je samo deo današnjeg dana, imali smo i druge aktivnosti“, rekla je ona i dodala da je cilj bio da nadležni primete da su škole zatvorene i da ne mogu više da na isti način tretiraju prosvetne radnike.
Ona je poručila da prosvetni radnici traže hitne mere vezane za svoju bezbednost, koje podrazumevaju izmene Krivičnog zakonika, ali i one koje se odnose na povećanje zarada.
Osudila je činjenicu da su nadležni odlučili da dele zaposlene u školama na nastavno i nenastavno osoblje i da je to za njih posebno bolno i nedopustivo.
„Trebaju nam i pedagozi i psiholozi, mi poštujemo naše tetkice i članove računovodstva. Svi smo zaposleni u školama i
ne dozvoljavamo da nas dele…“, rekla je.
Istakla je i da plata nastavnika podrazumeva kvalitetnu nastavu za decu, te da ako imate ljude koji nisu dovoljno plaćeni, sve slabiji kadar dolazi u škole.
Slogan protestnog skupa bio je „Stop lažnim obećanjima“, a i Uroš Tepavac iz Foruma Beogradskih gimnazija naveo je za N1 da se protive ponudi vlade koja odvaja nenastavno od nastavnog osoblja.
„Ponuda da se samo nastavnicima poveća zarada za 12 procenata, a nenastavnom osoblju za osam je stvarno ponižavajuća. Nenastavno osoblje i ovako radi za platu koja je minimalna“, naveo je.
Kako je istakao, postoje predlozi da se stupi u zakonski štrajk u narednim danima i da to traje do ispunjenja zahteva.
izvor: n1