Jedna od opcija, nedavno je rekao američki senator, je baza mornarice u zalivu Souda, na grčkom ostrvu Krit.
Kako se odnosi između Turske i Sjedinjenih Država i dalje pogoršavaju, američki zapovjednici i poslanici počinju tražiti mogućnosti za repozicioniranje značajne vojne imovine u zračnoj bazi Incirlik na jugu Turske. Jedna od opcija, nedavno je rekao američki senator, je baza mornarice u zalivu Souda, na grčkom ostrvu Krit.
Iako su SAD i Turska saveznici otkako su se pridružile NATO savezu 1952. godine, tenzije između dvije nacije porasle su posljednjih godina kako interesi Washingtona i Ankare postaju sve kontradiktorniji.
Bilo u Siriji, gdje su turske snage istrčale ispred američkih predstraža kako bi napale kurdsku miliciju, saveznicu SAD, ili kada je Ankara kupila ruske PVO sisteme uprkos američkim prigovima i kao odgovor uklonjena je iz programa F-35, strahovi se samo povećavaju da bi ta burna veza mogla ugroziti ključnu zračnu bazu Incirlik, koja je decenijama služila kao vojno logističko čvorište NATO u regionu.
„Ne znamo šta će se dogoditi sa Incirlikom“, rekao je senator Ron Johnson, koji predsjedava pododborom Senata za spoljne odnose Senata za Evropu. “Nadamo se najboljem, ali moramo planirati i najgore.”
„Želimo da održimo naše puno prisustvo i saradnju u Turskoj“, nastavio je Johnson. „Mislim da ne želimo da napravimo taj strateški preokret, ali mislim, iz odbrambenog stava, da moramo sagledati realnost situacije da put kojim Erdogan ide nije dobar.“
„Već gledamo Grčku kao alternativu“, dodao je Johnson.
Američka mornarička baza u zalivu Souda jedina je luka sa dubokim vodama na istočnom Mediteranu gdje mogu da pristanu američki nosači aviona, pa je baza na sjevernoj obali Krita već vrlo prometno mjesto. U blizini objekta Souda Bay nalazi se Međunarodni aerodrom Chania, koji grčko vazduhoplovstvo takođe koristi kao vazdušnu bazu. Međutim, s obzirom na to da je Chania već šesti najprometniji aerodrom u Grčkoj, preuzimanje povećanog opterećenja rukovanjem američkim avionima koji su nekada koristili Incirlik moglo bi biti zastrašujući zadatak.
„Veoma je nesretan put kojim Erdogan vodi Tursku ili na koji usmjerava Tursku“, rekao je Johnson. „Uznemirava. To je vrlo zabrinjavajuće, što je jedan od razloga zašto sigurno povećavamo i poboljšavamo našu vojnu saradnju sa Grčkom… pojačavajući naše prisustvo u zalivu Souda, jer je naše prisustvo, sasvim iskreno, u Turskoj sigurno ugroženo.“
Međutim, Johnson nije rekao ništa o otprilike 150 nuklearnih oružja koje SAD skladište u Incirliku.
Aikan Erdemir, viši turski analitičar u Fondaciji za odbranu demokratije i bivši turski poslanik, rekao je da „Washington ne misli nužno na jednu alternativu Incirliku, već na niz mogućnosti koje su komplementarne planu za nepredviđeni slučaj u Incirlik“.
„Ovo traje već duže vrijeme, u etapama. Definitivno bih tvrdio da to nije ništa novo, ali bi se moglo kvalitativno promijeniti u pogledu prirode i obima američkog prisustva i ulaganja u to“, rekao je.