IZ NAJOTROVNIJIH SLEMENKI NA SVIJETU SE DOBIJA OTROV, ALI I ULJE KOJE POMAŽE U LIJEČENJU STOMAČNIH TEGOBA/ILUSTRACIJA
Otrov ricin, kojeg su pripadnici FBI i Tajne službe otkrili u jednoj pošiljci adresiranoj na američkog predsjednika Donalda Trumpa, prema svim kategorizacijama spada među pet najjačih otrova na svijetu.
Smrtonosna doza, koja može ubiti jednog čovjeka, iznosi 1,78 miligrama, što je otprilike masa jednog zrna soli.
Otrov se dobija iz, zvanično, najotrovnije biljke na svijetu Ricinus communis. Ova biljka ima otrovno sjeme, iz kojeg se ekstrakcijom dobija otrov ricin.
Ovaj je otrov, relativno spor u djelovanju. Potrebno mu je jedan do tri dana da ubije čovjeka. S jedne strane, time se otežava otkrivanje uzroka smrti. Istovremeno, to daje pruluku doktorima da zaustave njegovo djelovanje i space otrovanu osobu.
Simptomi trovanja počinju mučninom, a zatim se stomačni problemi pojačavaju. Počinje povraćanje, a potom i krvarenje iz stomaka i crijeva. Nastavlja se otkazivanjem jetre, slezene i bubrega, a potom nastupa smrt.
Ovaj otrov je korišten prilikom jednog od najpoznatijih slučajeva špijunskog ubistva u istoriji, odnosno prilikom koristenja takozvanog bugarskog kišobrana. U Londonu je ovim otrovom 1978. godine ubijen bugarski disident Georgij Markov. On je jedan dan stajao na autobuskoj stanici, kada je prod njega prošao čovjek, koji ga je dotakao kušobranom. Markovu je sve izgledalo kao slučajan sudar sa osobom koja negdje žuri.
Nakon što je umro, prilikom obdukcije su otkrivene dvije sićušne tačke na bedru, za koje je ustanovljeno da su nastale od sitnog projektila kojim je ricin ubačen u tijelo. Projektili su bili veličine tri milimetra, a ispaljeni su iz zračnog pištolja koji je bio sakriven u kušobranu čovjeka koji se “slučajno” sudario sa Martkovom. Iako to nikada zvanično nije priznala, pretpostavlja se da je iza svega stajala tadašnja bugarska tajna policija.
Ono što je još zanimljivo u vezi sa ovim otrovom je da se dobija iz biljke iz koje se proizvodi i ricinusovo ulje koje se koristi kao lijek prilikom probavnih smetnji. I ulje se, kao i otrov, dobija iz sjemenki, ali se one prije cijeđenja zagrijavaju, tako da se ricin u njim razgradi i postane neškodljiv.
Također, u posljednje vrijeme eicin se koristi u testiranjima prilikom liječenja karcinoma, jer je otkriveno da zaobilazi zdrave ćelije u organizmu i napada samo maligne. Međutim, ova istraživanja su još uvijek u ranoj fazi tako da se ne može sa bilo kojom dozom sigurnosti reći da li je ricin uopće primjenjiv u liječenju malignih bolesti.