Gaza
Nakon opsežnih napada oko bolnice Al-Shifa u gradu Gaza izraelska vojska je u srijedu rano ujutro upala u prostorije tog medicinskog kompleksa, prenosi Anadolu.
Dr. Ahmad Mikhallalati, šef odjela za opekline u bolnici Al-Shifa, rekao je u izjavi za medije koju je prenijela Al Jazeera da se izraelski tenkovi i buldožeri sada nalaze unutar kompleksa.
Izraelska vojska je prethodno saopštila da je pokrenula vojnu operaciju u “određenom dijelu” kompleksa Al-Shifa.
Ovo saopštenje uslijedilo je nakon što je Ministarstvo zdravlja Gaze saopštilo da je vojska službeno obavijestila upravu medicinskog kompleksa da će izvršiti raciju u utorak navečer.
Dr. Muhammad Zaqout, generalni direktor bolnica u Gazi, rekao je za Al Jazeeru da “niti jedan metak nije ispaljen iz bolnice tokom napada okupacionih snaga na kompleks.”
“Okupacione snage su upale u zgradu hirurgije i hitne pomoći u kompleksu Al-Shifa, ušle u odjel hitne pomoći i sada pretražuju podrum bolnice”, rekao je Zaqout.
Naglasio je da izraelska vojska nije pronašla nikakve dokaze da su se pripadnici palestinskog otpora skrivali u bolnici ili oko nje, suprotno njihovim tvrdnjama prije upada u kompleks.
Palestinska grupa Hamas smatra Izrael i američkog predsjednika Joea Bidena u potpunosti odgovornim za posljedice napada na Al-Shifu i sigurnost medicinskog osoblja, kao i raseljenih ljudi koji su se tamo sklonili.
Palestinski ministar zdravlja Mai Al-Kaila također je izjavio da je “izraelska okupacija odgovorna za živote medicinskog osoblja, pacijenata i raseljenih ljudi u kompleksu Al-Shifa”.
https://www.facebook.com/share/v/PPHGSDSivBTEjHxr/?mibextid=KsPBc6
Al-Kaila je upozorio na “katastrofalne posljedice za pacijente i medicinsko osoblje ako okupaciona vojska izvrši napad na medicinski kompleks Al-Shifa”.
Ismail Al-Thawabta, šef vladinog ureda za medije u Gazi, nazvao je upad u bolnicu “ratnim zločinom”.
“Okupacija neće dokazati da je bolnica Al-Shifa sjedište vodstva otpora”, rekao je Al-Thawabta za Al-Jazeeru, dodajući kako se “očekuje da će okupacija unijeti oružje u bolnicu, rasporediti ga na određen način, a zatim i fotografisati.”
Nakon što je objavljeno da je izraelska vojska ušla u bolnicu Shifa u Gazi, palestinske vlasti poručile su kako to predstavlja radni zločin, javlja Anadolu.
Generalni direktor Ureda za medije u Gazi Ismail al-Sevabite rekao je kako upad izraelskih okupacijskih snaga u bolnicu Shifa predstavlja ratni zločin.
“Izrael neće moći dokazati da je bolnica Shifa centar za otpremu i upravljanje otporom”, rekao je Sevabite, te dodao: “Okupatorska vojska će unijeti oružje u bolnicu, rasporediti ga na određeni način i fotografirati.”
Govoreći o aktivnostima i djelovanju bolnice Shifa, Sevabite je dodao:
“Prije nekoliko dana obratili smo se svim međunarodnim organizacijama i Crvenom križu za spašavanje ranjenika u bolničkom kompleksu, no oni su se odbili odazvati i preuzeli odgovornost za ono što se događalo, priklonivši se ciljevima okupacije”, poručio je Sevabite.
Izraelska vojska objavila je da je započela vojnu operaciju protiv dijela medicinskog centra Shifa u Pojasu Gaze.
Ministarstvo zdravstva u Gazi potvrdilo je da je informacija o početku operacije proslijeđena bolnici Shifa.
Dužnosnici i pacijenti koji su učestvovali u live telefonskim pozivima televizijskog kanala Al-Jazeera iz bolnice Shifa izjavili su da su čekali da izraelski vojnici uđu na spratove gdje se nalazi medicinsko osoblje i pacijenti.
izvor: AA













