Hasan-pašina džamija u Beogradu bila je jedna od mnogobrojnih džamija koja je izgrađena oko 1740. godine na prostoru ispred janičarske kasarne i drugih objekata podignutih pored nje, u Donjem gradu Beogradske tvrđave.
Preduslovi
Beograd se od srednjovjekovne varoši koju je odlikovao nesmetani razvoj skoro dva puna vijeka, za vrjieme vladavine Osmanlija transformisao u orijentalnu varoš. Kompleks javnih građevina, čaršija i mahale činile su osnovnu karakteristiku balkansko-orijentalne urbane kulture Beograda. U njemu su za javne građevine uvijek birana mjesta na nekom uzvišenju, gde je džamija sa svojim minaretom treblo da dominira okolinom.
Džamije na tlu Beograda zaklјučno sa 17 vijekom građene su u klasičnom carigradskom stilu. Jedan od takvih primjera je Hasan-pašina džamija u Beogradu, izgrađena 1740. godine.
Historija
Hasan-pašinu džamiju je podigao beogradski janičar-aga, Seid-Hasan paša, kasniji veliki vezir, pa je džamija često nazivana i bivša džamija velikog vezira.
Nakon što je oštećena 1806. godine, popravlјena je 20 godina kasnije, da bi joj između 1865. i 1876. godine bio srušen minaret. Rušenje minareta ali i podatak da su Turci počeli da napuštaju Beogradsku tvrđavu džamija je počela da propada. Potom su je Srbi preimenovali u magacin.
Iako je poznato da je izgorela za vreme Drugog svetskog rata, ne zna se tačno kada je konačno porušena.
Arhitektura
Bila je podignuta u stilu turskog baroka, karakterističnog za objekte ovog tipa i tog historijskog razdoblјa kada je sagrađena. Ova dvospratno rešena građevina bila je sa četvoroslivnim krovom i minaretom, ne posebno visokim. Jedini ukras pružali su spratni i potkrovni vijenci fasada jednostavne profilacije, kao i niz zalučenih spratnih otvora. Dužina i širina džamije je bila 11 metara, a visina 16 metara.