🕊️ Munira Subašić održala govor jači od svih političara: “Mi majke smo odgojile djecu bez mržnje – pobijedile smo dušmane”
Potočari, 11. juli 2025. – Na obilježavanju 30. godišnjice genocida u Srebrenici, predsjednica Udruženja Majke enklava Srebrenica i Žepa, Munira Subašić, održala je govor koji je potresao hiljade prisutnih i odjeknuo snažnije od bilo kojeg političkog obraćanja.
“Mi majke smo uspjele da našu djecu odgojimo bez mržnje, bez osvete. Uspjele smo da ih školujemo. Uspjele smo da pobijedimo dušmane,” poručila je Munira, dok su okupljeni u Memorijalnom centru Potočari slušali u tišini, sa suzama u očima A B.
Munira je podsjetila da je u genocidu izgubila 22 člana svoje porodice, uključujući muža i najmlađeg sina, te da je nakon zločina ostalo više od 5.000 siročadi.
“Našu djecu su ubijali jer su imala drugo ime. Zato što su bili muslimani. A svijet i Evropa – nijemo su posmatrali,” rekla je, dodajući da su majke Srebrenice odgajale djecu da ne mrze, da ne traže osvetu, već da postanu profesori, inženjeri, ljudi koji govore više jezika A.
📣 U svom govoru, Munira je uputila snažnu kritiku međunarodnoj zajednici:
“Ako nas volite, zašto nas ne primate u NATO? Zašto nas ne primate u Evropu? Mi pripadamo tamo, ne pripadamo mraku.”
🔔 Govor je završila porukom:
“Ako moj sin ima ime i prezime – mora ga imati i onaj koji ga je ubio.”
Munira je povezala tragediju Srebrenice sa današnjim stradanjima u Palestini i Ukrajini, upozorivši da se fašizam ponovo budi, dok pravda i istina ostaju zanemarene C B.













