Na Evropskom fudbalskom prvenstvu u Njemačkoj preostalo je da se odigra još jedna utakmica, ona najvažnija – finalna, u kojoj igraju Španija i Engleska, po mnogima – jedna do sada vrlo ubjedljiva i jedna neubjedljiva reprezentacija.
Španija u finale dolazi sa svim pobjedama na Euru, može se reći u najboljoj formi, kao najefikasnija i najatraktivnija reprezentacija dosadašnjeg dijela turnira. Zbog toga joj se i daje blaga prednost.
Sa svim pobjedama prošli su grupu sa Hrvatskom, Italijom i Albanijom, a do finala su redom pobijedili Gruziju (4:1), Njemačku (2:1, nakon produžetaka) i Francusku (2:1).
S druge strane, Engleska je imala potpuno suprotan put do finala. Pobjeda protiv Srbije u grupi i dva remija sa Danskom i Slovenijom bili su dovoljni za prolazak dalje. Zatim su došle teške i neubjedljive pobjede protiv Slovačke (2:1, nakon produžetaka) i Švicarske (1:1, nakon penala 5:3), te najbolja partija turnira, ali i još jedna teška pobjeda – protiv Nizozemske u polufinalu rezultatom 2:1.
Sve te utakmice, ali i predikcije dali su jedan bivši igrač, jedan trener te sportski novinar, pružajući uvid u sve aspekte finalne utakmice, govoreći o tome šta možemo očekivati od jednih, a šta od drugih. Sumirali su dosadašnje nastupe Španije i Engleske te dali svoju prognozu dešavanja u finalnoj utakmici.
‘Englezi nekako gurali i dogurali do finala’
Ermin Šiljak, bivši reprezentativac Slovenije, na početku se osvrnuo upravo na Engleze i njihov put do finala. Prvo je spomenuo njihov duel u grupnoj fazi, ali i objasnio kako vidi današnje Engleze i njihovu igru.
„Englezi su do finala došli iz grupe u kojoj je bila moja Slovenija, pa se može reći da smo s jednom takvom ekipom odigrali 0:0 i da se sada zapravo vidi kako nam grupa nije bila lagana. Oni kroz cijelo prvenstvo nisu bili nešto ubjedljivi, ali su nekako gurali i dogurali do finala. Podsjećaju me malo na Italiju, koja nikada nije bila suverena, ali je uvijek imala rezultat. Mislim da Englezi imaju velika imena, igrače iz velikih klubova i igraju dosta čvrsto i brzo, ali im nedostaje uigranosti. Kao da sve baziraju na individualnu igru. Svi čekaju Kanea u sredini ili Saku sa strane, u fazi odbrane ne prave pritisak zajedno, nisu povezani kao tim i jednostavno rečeno, nedostaje im ta povezanost“, kaže Šiljak.
Smatra da Španci igraju najbolji fudbal i daje im prednost u finalu. Posebno ga je oduševio Lamine Yamal, a ističe i važnost Rodrija u veznom redu.
„Španci su igrali najljepši fudbal i pokazali su najviše. Imaju strašnu i dobru mladu ekipu, nešto sasvim novo, ali vrlo homogeno, pri čemu su zadržali svoju igru na posjed lopte i dominaciju nad protivnikom. Yamal me oduševio, to je igrač koji je eksplodirao na ovom prvenstvu, a uz Rodrija imaju strašnu ekipu. Nisu ‘od jučer’, to je ekipa koja se izuzetno dobro poznaje, selektor im je ranije vodio mladu selekciju i vidi se da svi znaju šta trebaju raditi. Smatram da bi i Engleska trebala biti na tom taktičkom nivou, posebno jer im je Southgate već dugo selektor. Možda je problem to što igrači Engleske imaju previše slobode u igri i da zbog toga ne funkcionišu kao ekipa u nekim trenucima, da stvari rade nekako spontano, a ne po šablonu“, navodi Šiljak.
Dodao je i to da se na prvenstvu pokazalo da se ekipe više baziraju na odbranu, da čuvaju svoj gol i igraju na rezultat, a da je to posebno bilo izraženo u nokaut fazi. Zbog toga očekuje tvrdu i neizvjesnu, pozicionu igru u finalu, ali i dominaciju Španije.
Utjecaj domaće lige na filozofiju reprezentacije
Kemal Alispahić, nekada uspješan fudbaler, a danas trener s bogatim iskustvom, odmah je naveo šta je najveća prednost Španije u odnosu na sve protivnike. Podsjeća da su Španci ostali dosljedni svojoj fudbalskoj filozofiji te napadačkoj igri s ogromnim posjedom lopte i da im to sada, na jedan modifikovan način, daje prednost.
„Španija je godinama dosljedna igri koju ima, to je sad samo jedna nova modifikacija tika-take, koja je prije osam godina bila razvodnjavanje s loptom u širinu, a danas je ova moderna takva da se pravi struktura u kojoj loptu šalju okomito i tamo gdje su nevjerovatno dobri, a to je posjed lopte na protivničkoj polovini terena. Uz sve to, po izgubljenoj lopti se brzo tranformišu i kontra-pritiskom oduzimaju loptu, što im daje ubitačan ritam koje druge reprezentacije u ovom trenutku ne mogu pratiti. To je njihov najveći kvalitet i niko im do sada nije mogao odgovoriti na takvu igru“, rekao je Alispahić.
Za Englesku kaže da im generalno nedostaju igrači koji imaju više kreacije u igri, a problem takve činjenice vidi u domaćoj ligi. Objasnio je negativan način na koji se engleska liga reflektovala na reprezentaciju.
„Engleska igra tipičan fudbal kao kada nema stranaca u njihovim najboljim ekipama u ligi. Engleska ima izuzetan skup individualnih igrača koji posjeduju vanserijske fizičke predispozicije, a kroz taktiku koju im selektor daje, evidentno je da im nedostaje malo kreativnosti i znanja u posjedu lopte. Nisu osvojili ništa od 1966. godine i moguće da je ova godina, iako su u inferiornom položaju u odnosu na Španiju kada gledaš igru, ta u kojoj će osvojiti veliki trofej. Ipak, mislim da je Španija daleko ispred svih reprezentacija, tako i Engleske, i da bi bilo veliko iznenađenje da Engleska pobijedi. Engleskoj dajem najviše 10 posto šansi“, kaže Alisaphić.
izvor: AJB













