U posljednje vrijeme svjedočimo važnim i pozitivnim promjenama u Srbiji, koje donose nadu za bolju budućnost i priznavanje istine o tragičnim događajima iz prošlosti. Prvi korak u tom smjeru napravljen je kada je na RTS-u genocid u Srebrenici konačno nazvan pravim imenom – GENOCID. Ovaj hrabar potez predstavlja prekretnicu u medijskom izvještavanju i suočavanju s bolnim činjenicama koje su do sada bile zanemarene ili iskrivljene.
Voditeljica RTS-a, Ivona Pantelić, tokom informativne emisije “Ovo je Srbija” jasno je nazvala događaje u Srebrenici genocidom. Ovaj čin, iako možda maleni korak za nekoga, predstavlja ogromnu promjenu u svijesti društva. U izvještaju o komemoraciji povodom 29. godišnjice genocida u Srebrenici, Pantelić je navela da je obilježena godišnjica genocida nad Bošnjacima Srebrenice i da su sahranjeni posmrtni ostaci 14 žrtava. Ovo je prvi put da se na javnom servisu Srbije genocid naziva pravim imenom. Iako ostaje nepoznato hoće li voditeljica ili osoba koja je pisala tekst biti sankcionisane, čin je pohvaljen kao priznanje međunarodno utvrđenih činjenica.













