◾️ Torta u obliku lobanje ispred Ambasade Rusije u Beogradu◾️
Antiratni aktivisti poručili Putinu: “Predaj se odmah”◾️
Grupa antiratnih aktivista okupila se u petak ujutru u blizini Ambasade Rusije u Beogradu na protestu protiv ruske invazije na Ukrajinu.◾️
Ovo je jedan od brojnih događaja koji se 24. februara održavaju u u Beogradu i Novom Sadu kojima se obeležava godinu dana od početka ruske invazije na Ukrajinu.◾️
Kako javlja reporterka Radija Slobodna Evropa (RSE), dvadesetak aktivista i aktivistkinja donelo je tortu u obliku lobanje koju su želeli da predaju Ambasadi Rusije u Beogradu.◾️
Kako su objasnili, na taj način žele da pokažu šta je rezultat ruske politike i okupacije Ukrajine tokom ovih godinu dana.◾️
Uz to doneli su i pismo upućeno predsedniku Rusije Vladimiru Putinu u kojem traže da se preda međunarodnom sudu zbog zločina počinjenih u Ukrajini.◾️
Policija im nije dozvolila da priđu zgradi ambasadi.◾️
Ovaj protest organizovalo je udruženje građana “Oktobar”, a među okupljenima su aktivistkinje i aktivisti “Žena u crnom”.◾️
Istog dana Ambasada Ukrajine u Beogradu organizuje “Marš solidarnosti i mira” u glavnom gradu Srbije. Okupljanje je najavljeno u podne u Pionirskom parku, odakle bi povorka trebalo da prošeta do Trga Republike.◾️
Takođe, ispred Ambasade Ukrajine u Beogradu je predviđeno da građani tokom celog dana ostavljaju cveće.◾️
Rusko demokratsko društvo, antiratno udruženje koje su formirali ruski građani koji su došli u Srbiju od početka rata u Ukrajini, u 18.30 organizuje paljenje sveća za žrtve rata u Ukrajini na platou kod Malih Stepenica pored Brankovog mosta.
Izvor i FOTO: RSE
















