Više od potmulih eksplozija sa vojne vježbe “Sadejstvo 2020“ koja se izvodi na Pešteri, Sandžak ovih dana tresu reakcije na saopštenje koje je povodom ove aktivnosti uputio predsjednik opštine Tutin Salih Hot. On je kao prvi čovjek tutinske opštine izrazio nezadovoljstvo, neslaganje i zabrinutost odlukom Vojske Srbije da na Pešteri održi desetodnevnu vježbu uz upotrebu bojeve municije kopnenih i vazdušnih snaga. U skladu sa miroljubivošću i više vijekova dokazanom tolerancijom i dobrim međuljudskim i međunacionalnim odnosima mještana ove opštine, sasvim je prirodno da prvi među njima digne glas protiv zvjeckanja oružjem u Tutinu, koji graniči sa neuralgičnim područjima Crne Gore i Kosova. Samo politički naivnima nije jasno da se ovdje radi o pokazivanju mišića, s obzirom na najavljeni potencijal, dužinu trajanja i područje održavanja vježbe, a u prilog tome je i izjava još uvijek aktuelnog ministra vojnog Aleksandra Vulina “da će svi videti srpsku vojnu silu,kakva nije viđena od JNA“.
Postavlja se pitanje kome to Vojska Srbije demonstrira silu vježbom na Pešteri, kada se zna da je u potpunosti okružena državama članicama Nato saveza i da u bilo kakvom eventualnom sukobu sa bilom kojom od njih sasvim sigurno bibila potpuno poražena. Za vrijeme ministrovanja Aleksandra Vulina koji u diplomatskim krugovima slovi za nacionalističko-socijalističkog ekstremistu, Vojska Srbije je umnogome kompromitovana, prije svega svečanim dočekivanjem bivših oficira osuđenih za ratne zločine, dodjeljivanjem istima ordenja i visokih državnih priznanja te predavanjima koje su ti zločinci držali u vojnim školama, kao i svakodnevnim ekstremističkim i skandaloznim izjavama tog ministra na razne teme. Ovakvim anticivilizacijskim ponašanjem, ovaj je vojni ministar zaradio status “Persona non grata“ odnosno nepoželjne osobe u većini susjednih kao i u skoro svim evropskim državama.
Uzimajući u obzir sve ove okolnosti kao i državni teror nad stanovništvom Pešteri koji je sprovodila Vojska Jugoslavije, od koje Vulin ne pravi otklon već nastoji da baštini njene najcrnje tekovine, reakcija predsjednika opštine Tutin sasvim je primjerena. Njegovo saopštenje poziv je na mirno rješavanje političkih pitanja, bez prizvuka oružja i ne preko naših leđa.Zbog ovakvog svog javno iznijetog stava, koji dijeli ogromna većina tutinaca, Salih Hot se našao na meti raznih ekstremista,političkih mešetara i saradnika kojekakvih službi, koji orkestriranom kampanjom na društvenim mrežama nastoje u najmanju ruku stvoriti sliku u javnosti o njemu i Bošnjacima Tutina kao o protivnicima vojske.
Na kojekavim portalima, koji su oglasne table političkih i drugih faktora,miješanjem žaba i baba i vještim montažama, Stranki Demokratske Akcije koja je delegirala Hota na mjesto predsjednika opštine Tutin, spočitava se nedosljednost zbog pozitivnog stava o pomoći vojske prilikom vremenskih nepogoda i epidemije Kovida 19, iako je i slijepcu jasno da se te aktivnosti ne mogu dovoditi u istu ravan sa vojnim vježbama koje se u ovom trenutku održavaju na Pešteri. Bošnjaci Sandžaka oduvijek su bili lojalni građani ove zemlje, dijeleći dobro i zlo sa Srbima i ostalim narodima, ali su često bili na meti raznih ekstremista koji su činili najgore zločine nad njima. Kao miroljubiv narod, oni ne žele nikakvo zvjeckanje oružja na teritoriji gdje žive, jer ih to asocira na katastrofe koje su se na Balkanu dešavale i koje su ih uvijek skupo koštale. Baštineći suživot i multikultularnost koja je u biti sandžačkog čovjeka,Bošnjacima je kao narodu koji je preživio genocid, najviše od svih u interesu da naša zemlja što prije u svakodnevni život implementira evropska pravila i principe, i da onda, u skladu sa njima, a u okviru postojećih granica konačno riješi svoje i pitanje Sandžaka kao moderne multikulturalne regije. Ako se i kada u našoj zemlji usvoje ti standardi, održavanje ovakvih vojnih vježbi nikome neće biti upitno.